Для учнів
АЛЛО, ЦЕ ТЕЛЕФОН ДОВІРИ?
ЯКЩО ВАМ САМОТНЬО, ВИ ШУКАЄТЕ ВИХІД ІЗ СКЛАДНОЇ ЖИТТЄВОЇ СИТУАЦІЇ, ВАМ НЕОБХІДНА ДОПОМОГА – ТЕЛЕФОНУЙТЕ ЗА ТЕЛЕФОНОМ ДОВІРИ 88005002180 – ТЕЛЕФОН ДОВІРИ 33-40-50 – служба «Телефон довіри» при СМКЛ №5 психологічна підтримка та професійна допомога (цілодобово,анонімно)
Поради випускнику: ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ, ЩО ПІДНІМАЮТЬ ТОНУС
Подих заспокоює нервову систему й гасить емоції. Виконуючи наступні дихальні вправи, ви зможете позбутися тривожних думок і відчуєте, що можете контролювати власні думки, а не підкорятися їм.
Вправа «Глибокий подих»
Час: 2-3 хвилини
Мета: регулювати вегетативну нервову систему; розслаблятися, зосереджуватися й усвідомлювати свої відчуття.
- Сядьте зручно, спина – пряма і розслаблена.
- Покладіть руки на грудях так, щоб середні пальці торкалися один одного у центрі грудей. Дихайте нормально.
- Відзначте, у який момент з’єднані середні пальці рук почнуть розходитися. Посильте цей рух, вдихаючи більш глибоко.
Повторюйте вдихи – видихи протягом 2-3 хвилин.
Вправа «Повітряна кулька»
Час: 3 хвилини
Мета: релаксувати і набувати стану спокою.
- Уявіть, що у вашому животику знаходиться повітряна кулька. Повільно вдихаючи через ніс, «заповніть» її повітрям. Повільно видихаючи через рот, уявіть, як кулька здувається.
- Не кваплячись, повторіть. Дихайте і являйте, як кулька наповнюється повітрям і стає усе більша і більша.
- Повільно видихніть ротом, немов повітря тихенько виходить із кульки.
- Зробіть паузу і порахуйте до 5.
- Знову вдихніть і наповніть «кульку» повітрям. Затримайте його, рахуючи до 3.
- Видихніть, відчуйте, як тепле повітря проходить через легені, горло, рот.
- Повторіть 3 рази, вдихаючи й видихаючи повітря таким чином. Відчуйте, що ви сповнені енергії, а вся напруга зникла.
Поради випускнику, який готується до ЗНО
- У переддень іспиту не перевантажуй себе. З вечора перестань готуватися, прийми душ, прогуляйся. Обов’язково треба виспатися якнайкраще, щоб прокинутися бадьорим, із відчуттям сили, здоров’я, «бойового» настрою. Адже іспит – своєрідна боротьба, у якій потрібно показати свої можливості і здатності.
- У пункт складання іспиту ти повинен з’явитися без запізнень, краще за пів години до початку тестування. Упорядкуй свої емоції, зберися із думками.
- Сміливо заходь у клас, із впевненістю, що все вийде. Сідай зручно, випрями спину. Подумай про те, що ти з усім упораєшся. Зосередься на словах: «Я спокійний, я абсолютно спокійний». Повтори їх, не поспішаючи, кілька разів. Виконай дихальні вправи для зняття напруги.
Кілька універсальних порад випускникам для успішного виконання тестування
- Зосередься. Після виконання попередньої частини тестування (заповнення бланків), коли ти прояснив усі незрозумілі для себе моменти, спробуй зосередитися і забути про людей, які тебе оточують. Повинні існувати тільки текст завдань і годинники, що регламентують час виконання тесту. Квапся не поспішаючи! Чіткі часові межі не повинні впливати на якість твоїх відповідей.
- Почни відповідати на ті питання, відповіді на які ти знаєш, не зупиняючись на тих, що можуть викликати довгі роздуми. Тоді ти заспокоїшся, розум почне працювати більш ясно і чітко, ти ввійдеш у робочий ритм, звільнишся від нервовості.
- Відкладай. Треба навчитися відкладати важкі і незрозумілі завдання. Не треба втрачати бали тільки тому, що ти не дійшов до «своїх» завдань, бо надовго зупинився на тих, які викликають у тебе ускладнення.
- Читай завдання до кінця. Поспіх не повинен призводити до того, що ти, намагаючись зрозуміти умови завдання «із перших слів», добудуєш кінцівку у власній уяві. Це – надійний спосіб зробити прикрі помилки навіть у найлегших завданнях.
- Думай тільки про поточне завдання. Коли бачиш нове завдання, забудь усе, що було в попередньому. Думай тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали. Виключай. Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно вилучати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє у підсумку сконцентрувати увагу не на всіх, а всього на кількох варіантах.
- Заплануй два кола. Розрахуй час так, щоб дві третини усього відведеного часу пройтися по всіх легких завданнях («перше коло»). Тоді ти встигнеш набрати максимум балів на цих запитаннях, а потім спокійно повернутися і подумати над важкими, які тобі спочатку довелося пропустити («друге коло»).
- Вгадуй. Якщо ти не впевнений у виборі відповіді, але інтуїтивно можеш віддати перевагу їй перед іншими, то інтуїції варто довіряти.
- Все добре! Прагни виконати всі завдання, але пам’ятай, що на практиці це важко. Врахуй, що тестові завдання розраховані на максимальний рівень труднощів і кількості вирішних тобою завдань цілком може виявитися достатньою для гарної оцінки.